Urzędy/ Papierkowe sprawy/ Ważne informacje

Tutaj chcę umieścić papierkowe sprawy które mam/miałam, może się wam coś przyda :)

POZWOLENIA NA POBYT/ ODNOWIENIE


Ponieważ mieszkam już 6 lat w Norwegii ostatnie pozwolenie na pobyt wyrabiałam kilka lat temu i wtedy dostałam jeszcze na czas określony czyli do 6.marc 2014.
W tej chwili staram się o pobyt stały. W związku z tym trzeba umówić się na wizytę internetowo.
Czyli wejść na stronę UDI (Norweski Urzad Imigracji) i wybrać rejestracje aplikacji itd. Osoby z UE nie płacą nic za to.

Uczulam na 3 rzeczy:

  • długi okres oczekiwania - tutaj polecam częste sprawdzanie i zmianę terminu. Ja miałam wizytę na 6 marca a udało mi się zmienić na 20 stycznia
  • trzeba wybrać Oslo Service Center for Foreign Workers, w żadnym wypadku Oslo Police District, gdzie nie zostaje ustalona automatycznie wizyta i trzeba telefonicznie próbować przez pól godziny lub lepiej tylko po to żeby się dowiedzieć, że trzeba wypełnić jeszcze raz takie samo podanie
  • kopie dokumentów które masz dostarczyć

ZASIŁEK RODZINNY (BARNETRYGD) I OPIEKUŃCZY ( KONTANTSTOTTE)

Zasiłek rodzinny (Barnetrygd - 970 Nok) przyznawany jest automatycznie po urodzeniu dziecka i zarejestrowaniu go w Folkeregisteret (Norweski Urząd Ewidencji Ludności).

Dokładnie o tych zasiłkach można poczytać na stronie Navu po polsku. Tu podaje link :Nav.no/zasiłek.

Jeśli chodzi o zasiłek opiekuńczy (Kontantstøtte - 6000 Nok - kiedy mały skończy rok i nie dostanie przedszkola do 2 latek ) to trzeba samemu złożyć wniosek ! Polecam wersje internetową. Dziś wypróbowałam. Łatwo i szybko. Jedynym załącznikiem który musiałam dodać (zrobiłam zdjęcie) było pozwolenie na pobyt. Niestety, jak się okazało nie tylko ja muszę mieć pozwolenie ale i Julia !

WAŻNE ! Dostałam informacje z Nav, ze muszę dosłać pozwolenie na pobyt (oppholdstillatesle)w Norwegii dla Julii. Niestety o tym nie wiedziałam wcześniej. Więc uczulam na bardzo długi okres oczekiwania i załatwienie tego jak najwcześniej. Z tego co się dowiedziałam na policji, jeden z rodziców musi przyjść z dzieckiem osobiście. Dziecko musi mieć ważny paszport !

Po wizycie.
Udało mi się zmienić wizytę z 6.06 na 23.04 ! Więc warto siedzieć i sprawdzać dostępność, jeśli goni nas termin. Na policji (w budynku Skatteetaten - obok buss terminalen)byliśmy razem z mężem. Ale jak wcześniej pytałam, to może być tylko jeden z rodziców, natomiast samo dziecko obowiązkowo.

Pozwolenie na pobyt dostaliśmy do ręki !  Jedyne co było potrzebne to paszport Julii i mój.


ODPOWIEDŻ W SPRAWIE PRZEDSZKOLA Z KOMUNY

Dziś (1.04.14) dostałam odpowiedź z komuny smsem i na email. Julia dostała przedszkole od 1.08 zaraz obok nas ;) Na tą ofertę trzeba odpowiedzieć w ciągu tygodnia. W emailu znajduje sie link do strony na którą się loguje i potwierdza/bądź nie czy się chce to przedszkole.


Przedszkole przesłało nam wstępną informacje na e-mail - 24.05.14. Julia dostała jak się okazuje jednak przedszkole od 12.08.14. Mają przesłać jeszcze  list z planem zajęć. Czas przeznaczony na przystosowanie w przedszkolu 3 dni,

DAGMAMMA / NIANIA

Do czasu przedszkola Julia jest u tzw. dagmammy. Opisze ogólne zasady kontraktu. Z tego co czytałam w necie niania bierze kwotę w wysokości zasiłku rodzinnego. W tej chwili jest to 5 000 nok - 25.05.14. Ale od wakacji, nie pamiętam dokładnie który miesiąc mają podnieść do 6 000 nok.

Nasza nianka już bierze 6 000 nok za 7,5 godz, dziennie. Każde pół godz. płatne dodatkowo 20 kr, a godzina 40 kr.
Otwarte ma od 7:45 do 16:30. W pierwszym miesiącu okres wypowiedzenia 5 dni. Po okresie próbnym miesiąc wypowiedzenia. Wakacje należy zgłosić 2 tygodnie wcześniej. Płacimy normalnie gdy dziecko jest chore i jest w domu, oraz za dni świąteczne. Kiedy ona jest chora, nie płacimy.

Jedzenie, pieluchy, chusteczki dostarczamy my.

Ważne zapytać jak z płatnością. Jak się u nas okazało, niania chce z góry za miesiąc. Ewentualne nadgodziny rozliczane są w kolejnym miesiącu.

FERIEPENGER OD MACIERZYŃSKIEGO

Mamy prawo do feriepenger od macierzyńskiego, ale jest ono naliczane tylko dla pierwszych 12 tygodni w przypadku 100 % macierzyńskiego, i naliczane dla 15 tygodni w przypadku 80 % macierzyńskiego.


Feriepenger wypłacane są pod koniec maja.

PRAWO DO 10 DNI WOLNEGO DLA CHOREGO DZIECKA

Każda osoba pracująca ma prawo do 10 dni płatnych w roku w przypadku kiedy dziecko jest chore. Prawo to jest aktualne dla dzieci do 12 roku życia. Jeśli dziecko jest przewlekle chore lub niepełnosprawne to wtedy do 18 roku życia.

I ważna informacja. W przypadku kiedy np. opiekunka jest chora lub zamknęli przedszkole, lub masz jakaś wizytę u lekarza ale dziecko nie jest chore, też można wykorzystać te dni.

W skrócie :
  • 15 dni w przypadku 2 lub więcej dzieci
  • samotna matka/ojciec ma podwójną liczbę dni 
  • jeśli dziecko jest przewlekle chore lub niepełnosprawne możesz starać się w NAV o zwiększenie liczby dni wolnych
  • to pracodawca jest odpowiedzialny za wypłatę pieniędzy kiedy jesteś w domu z chorym dzieckiem
  • możesz wykorzystać 3 dni jako egenmelding, po tym czasie musisz mieć zwolnienie od lekarza
Link do strony po norwesku. Nie znalazłam po polsku.
Omsorgpenger sykt barn eller familie

EUROPEISK HELSETRYGKORT - EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO

Bardzo ważna rzecz i przydatna kiedy wybieramy się za granice. Nam ta karta się przydała podczas 2-tygodniowego pobytu w Polsce. kiedy Julia musiała zostać w szpitalu. Więc naprawdę warto ją mieć.

Żeby zamówić kartę wystarczy wejść na stronę Helfo.no i zalogować się np. przez swój bank. Zaznaczasz dla kogo zamawiasz: jest opcja dla siebie, dziecka i męża i po wszystkim. Karta zostanie wysłana na adres podany w urzędzie rejestracji ludności. Karta jest gratis.

Tutaj link do norweskej strony.
Europeisk helsetrygkort



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroby /Pierwsza wizyta u dentysty

Urodziny domowe i przedszkolne/Pomysły na prezenty

Poród po norwesku (Szpital Ahus Lørenskog) - 19.08.2017